starp Zemi un Zvaigznēm

Saturs
Alfabētisks indekss
Informācijas avoti
Hronoloģija
Terminu vārdnīca
Tu vari palīdzēt
Autori

Реклама: где купить муни киев || Этот сайт http://www.808armada.com/ очень здорово. Это помогает вашему здоровью.AtkrITUmi KosMosĀ
Sarkanās fejas

Saņem katru mēnesi emailu (Arhīvs)

Iepazīsti kosmisko Tukšumu...

.. saules vējš, magnetosfēra, heliosfēra, jonosfēra, starojuma joslas, kosmiskais starojums, kosmiskie negaisi, polārblāzma, utt.

Kosmosa laika ziņas

Kosmiskie negaisi var būt tik stipri, ka pavadoņi pārstāj darboties, un tāpēc nav brīnums, ka kosmosa laika ziņām tiek pievērsta aizvien lielāka vērība.

Saules vējš

No saules uz visām pusēm nepārtraukti plūst joni un elektroni ar ātrumu ap 400 km/s (Rīga - Daugavpils pussekundē). Šo plūsmu sauc par saules vēju un šis vējš izraisa lielas izmaiņas apmēram 100 000 kilometru lielā telpā apkārt zemei.

Zemes magnetosfēra

Zemes magnētiskais lauks sniedzas vairāk kā 50 000 km attālumā prom no zemes un veido lielu telpu, ko sauc par magnetosfēru. Šajā telpā caurmērā ir tikai viens jons katrā kubikcentimetrā (tas pats, ja jūs ar vienu elpu piepūstu 10 kilometri lielu balonu). Neskatoties uz to, šajā telpā tiek transportēta liela enerģija.

Polārblāzmas

Polārblāzma veidojas apmēram 100 kilometru augstumā tad, kad elektroni ar lielu enerģiju triecas atmosfērā un sadursmēs ierosina molekulas, kas savukārt izstaro gaismu. Tas kur un kādā veidā elektroni iegūst savu enerģiju ir cieši saistiīts ar saules vēja un Zemes magnetosfēras īpašībām.

andris@mpe.mpg.de, 1999-2000